Sügav huvi Jaapani teekultuuri ja traditsioonide vastu oli kestnud juba mitmeid aastaid. Maailm muutub kiiresti ja autentsed ja algupärased traditsioonid võivad ühel hetkel jääda väga haruldaseks, seega tundus meile, et on õige aeg ( viimane aeg) minna ja uurida seda teemat põhjalikult Jaapanis kohapeal. Tutvuda teekasvatajatega, vaadata kuidas toimub tootmine ja missugused on võimalused seda head, tervislikku ja suurepärast jooki ka Eesti inimestega jagada.
Küllakutse saamine perekond Yasui teetehasse ja -istandusse võttis veidi aega ja kannatust. Kutse saabus alles pärast viiendat kirja, kui olime teada andnud, et külastame seekord siis teist Uji piirkonnas asuvat tehast. Ent pärast kutset tundus kõik sujuvat.
Teeistandused ise asuvad Uji piirkonnas, Jaapani teekultuuri jaoks ajalooliselt väga olulises paigas. Istandusest, kus matcha tee korjatakse, 150 meetri kaugusel asub koht ( täna on seal küpressisalu), kuhu budistlikud mungad 12.sajandil esimest korda teeistanduse Jaapanis rajasid. Ujitawara kasvatus meenutab Lõuna-Eesti loodust ― on väikesed mäekünkad ja vulisev oja, kuid eelkõige on seal teepõõsastele suurepärane sobiv kliima.
Olime istanduses kevadel paar nädalat enne saagi koristamist. Tuulehoog kandis ninna hõrku värske tee lõhna. Teelehed ise olid korjamise ootuses. Teepuu võib kasvada ka kuue meetri kõrguseks, aga istanduses on teetaimed tavaliselt sellise kõrgusega, et neid oleks mugav korjata. Käsitsi korjatakse päevas 7-8 kg teed ja masinaga 15-20 kg. Farmerid jälgivad taimede olukorda hoolikalt, et tunnetada õiget korjamise algusaega. Nägime jalgratastega põldude vahel ringi sõitvaid farmereid, kes oma istandustel silma peal hoidsid. Meiega oli kaasas ka kohalik tehase müügijuht, kes farmeritele meie kohta selgitusi andis. Päris võõra inimesena ei oleks teeväljade vahel jalutamine kindlasti sobilik olnud. Missugune on erinevus Sencha ja Gyokuro meetodil kasvatatava teel? See teema väärib kindlasti omaette lugu.