Maagilised vaibad Kashmiirist

 

 

Kashmiiri pealinn Srinagar on lihtsalt võrratult ilus oma parkide, mägijärvede ja Himaalaja kuningliku väärikusega. Kahjuks küll tänasel päeval seoses jätkuvalt keerulise poliitilise olukorraga Kashmiiris seda ilu lihtne näha ei ole. Srinagar on kuulus oma vaibakudumise kunsti poolest ja meil õnnestus seda imet ka oma silmaga näha. Meie sallimehe Adili õemehe perekond on vaibameistrid ja saime kohtuda meister Muhhamediga, kellel oli parasjagu ühe meistriteose valmistamine pooleli.

Alguse saab kõik mustrist, üleval katusealuses olid kallihinnalised manuskriptid hoiustatud koos siidipoolidega. Manuskriptid meenutavad veidi munkade lauluraamatuid ja kahjuks on juba tänasel päeval nii, et kõiki koode ei suudeta enam lahti dešifreerida.

Siidivaipade juures kasutatakse siidi, mis siidiriide valmistamisel käiku ei lähe. Kangasteljed on puidust, päris sellised nagu nad on olnud juba sajandeid juba  ja vaibad valmistatakse sõlmimistehnikas. Ühe vaiba valmimine võtab aega kuid. Meie olime seal aprillis ja peale selle maagia nägemist, saatsime Adilile teate , et soovime konkreetset vaipa,  mille tegemist nägime endale koju osta. Teade, et vaip on valmis tuli kuue kuu pärast ( vaiba pikkuseks 320 cm ja laius 80 cm). Meister suudab päevas kududa 6-7 tundi, sest rohkem silmad ei pea vastu. Kududa saab vaid päevavalges ja ruumid, kus vaibad valmivad on väga askeetlikud. Tavaliselt on esimesel korrusel elamine ja teisel korrusel meistrid töötavad.
Alguses meenutavad vaibad niitmata muru ja viimase protsessina vaibad niidetakse ja tehakse servad korda. Tänaseks on see Runneri vaip, millest sai alguse armastus siidivaipade vastu meil neli aastat maas olnud ja tõesti mitte mingeid kulumise märke ei ole märgata. Vaipade eluiga on väga pikk ( viiskümmend ja pluss aastat) ja seetõttu on nad lisaks kodusoojuse toomisele ja loomisele ka kenaks investeeringuks.
Vaibameistrid ja vaipade tootmisega tegelevad perekonnad on mures meistrite järelkasvu pärast. Noorte inimeste huvi selle kunstiliigiga jätkamise vastu on väga väike ja see on ka üks põhjus, miks me otsustasime neid seda ilu jagada. Ja kuna vaibad on otsesest allikast, siis ei ole nad pikalt seisnud ladudes, see on  niinimetatud” fresh stock” nagu Adil ütles. Piltide järgi teeme valiku ja peale valiku tegemist lähevad vaibad niitmisesse, servade tegemisse ja siis lendavad lendavad vaibad Eestisse.